EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

EFT Havale Nedir Arasındaki Farklar

Havale ve EFT bir para gönderme yönteminin adıdır. İkisinde birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Aşağıdaki yazımızda ikisi arasında farkı kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Havale Nedir?

Havale bir para gönderme yönteminin adıdır. Havale işlemi sadece aynı bankalar arasında yapılır. Havale yapmak için iki tarafından bankada hesabı bulunması gerekmez. İsimden – isme havale, hesaptan – isme …Devamı

Türklerin Tarih Boyunca Kullandığı Alfabeler

Türklerin Tarih Boyunca Kullandığı Alfabeler

Türkçe dünyada en çok alfabe değişikliğine uğramış dildir. Türklerin ilk kullanmaya başladığı alfabeler sırasıyla; Göktürk alfabesi, Uygur alfabesi, Arap kökenli Türk alfabesi, Kiril alfabesi ve Latin kökenli yeni Türk alfabesidir.

Göktürk Alfabesi: Türklerin kullandığı bilinen ilk alfabedir. Göktürk alfabesi; Köktürk alfabesi, Orhun alfabesi ve Yenisey alfabesi diye de bilinir. 5. ve …Devamı

Türklerin İslamiyeti Benimseme Sebepleri Nelerdir?

Türklerin İslamiyeti Benimseme

İslam dininin Türkler tarafından tanınması özellikle Emeviler Döneminde, bir kısım Türk ülkelerinin fethiyle başlamıştır. Emevilerin izlediği ırkçı politika (mevali politikası) nedeniyle, Türklerin İslamiyete geçişini yavaşlatmıştır.

Kâbe’den bir görünüş

Türklerin İslamiyeti kabul etmelerindeki en önemli olay ise Araplar (Abbasiler) ve Çinliler arasında 751 yılında yapılan Talas Savaşı‘dır. Savaş, Türk ordularının (Yağma, Çiğil ve Karlukların) da desteğini …Devamı

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Canlıların Ortak Özellikleri

Canlılar, sahip oldukları özellikler sayesinde cansız varlıklardan kolayca ayrılırlar. Bu özellikler bütün canlılarda var olduğundan Canlıların Ortak Özellikleri olarak bilinmektedir. Bu ortak özellikler aşağıdaki gibidir.

1- Yapısal Benzerlik: Tüm canlılar bir tek hücreden veya birden çok hücre grubundan oluşmaktadır. Tüm hücre yapıları da DNA, RNA, karbonhidrat, protein, yağ, mineral ve su gibi benzer kimyasallar bulunur.

…Devamı

Nasreddin Hoca Kimdir? Kısaca Hayatı

nasreddin-hoca-kimdir-cok-kisa

Nasreddin Hoca, Ya Tutarsa

Not: Nasreddin Hoca’nın yaşamı konusunda kesin bilgiler yoktur. Günümüzde Nasreddin Hoca ile ilgili bilinen her şey, fıkralarından ve halk arasında yayılan söylentilerden elde edilmiştir.

Nasreddin Hoca, 1208 yılında Eskişehir’in Sivrihisar adlı ilçesinde doğdu. Eğitimine köyün imamı olan babasından Arapça ve din dersleri alarak başladı. Daha sonra Sivrihisar ve Konya medreselerinde okudu. Eğlenceli …Devamı