Galileo Galilei Kimdir? Kısaca Hayatı

Galileo Galilei Kimdir

1564 yılında İtalya’nın Pisa şehrinde dünyaya geldi. Babası, dönemin tanınmış müzisyenlerinden Vincenzo Galilei idi. İlk tahsil hayatına İtalya’nın Floransa şehrinde başladı. 1581’de Pisa Üniversitesi’nde tıp okumaya başladı. Ancak bir süre sonra maddi sorunlar nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldı. Kendi başına başına çalışmaya başlayan Galileo, matematiğe ve felsefeye ilgi duymaya başladı. Matematik alanında kendini çok ilerletmesi ve ortaya koyduğu çalışmaların büyük ilgili görmesi, ona üniversite kapıları tekrar açtı. 1592’de Pisa Üniversitesi’de profesör unvanı alarak ders vermeye başladı.

Galileo Galilei’nın Yaptığı Bazı Çalışmalar:

1597’de çok daha kullanışlı hale getirdiği pusulayı üretti ve piyasaya tanıttı.

1602’de kilise avizelerinin rüzgarda sallanmasını gözlemleyerek deney yaptı. Sarkaçların sallanma şiddetinin artmasının sallanma zamanına etki etmediğini buldu. Sarkaçlı saatlerin ve çeşitli aletlerin yapılmasında zamanı belirlemek için kullanılabileceğini gösterdi.

1609’da Hollandalı bir mucidin ilk teleskobu icat ettiğini, arkadaşından aldığı bir mektupla öğrendi. Bunun üzerine kendi de teleskop yapmaya karar verdi ve cisimleri 30 kat büyütebilen çok gelişmiş bir teleskop yaptı. İlk başlarda yer gözlemlerinde kullandığı teleskopları daha da geliştirerek uzayı gözlemlemek için kullandı. Ay yüzeyini, gezegenleri, yıldızları ve uzayın derinliklerini ilk kez gözlemledi. Gözlemleriyle ilgili bulgularını bir kitapta toplayıp piyasaya sundu. Çıkarttığı astronomi kitabı büyük yankı uyandırdı. Bu sayede Floransa’da saray matematikçisi olmayı başardı.

Dünyanın döndüğü iddiasını ortaya atması bazı çevrelerin tepkisine neden oldu. 1616’da Papa Beşinci Paul tarafından kurdurulan yargılama komisyonunda yargılandı. Dünyanın döndüğü iddiasından vazgeçmesini istenerek serbest bırakıldı. Arkadaşının Sekizinci Urban olarak Papa seçilmesinden cesaret alarak yazdığı “İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar” adlı eserini 1632′de yayınladı. Yine tepkiler çeken kitabı için Roma’da mahkemede yargılandı. Kitapları yasaklanarak ömür boyu hapse mahkum edildi. Daha sonra evinde göz hapsinde tutulmasına karar verildi. 70 yaşında hapis hayatına başlayan Galileo bir sürü sonra kör oldu ve 7 yıl sonra 1642’de hayatını kaybetti.

Galileo Galilei Kimdir? Kısa Video:

Yorum Yazabilirsiniz