İlk Gece Nasıl Olur – İlk Gece Yapılması Gerekenler

İLK İLİŞKİ MUTLAKA AĞRILIMIDIR? :

Kızlık zarı kadınların %90’ından fazlasında nispeten ince ve esnek bir mukoza parçası yapısındadır. Kadının kendisini tümüyle hazır hissettiği durumlarda “ön sevişmeyle” bölgede yeterli ıslaklık sağlandığında, erkeğin de yumuşak davranması ve zorlayıcı hareketlerden kaçınması durumunda kadın kızlık zarının yırtılması esnasında ağrı hissetmez, ya da çok az bir ağrı hisseder. Cinsel ilişkide alınan hazzın ön planda olduğu bir durumda bu ağrının beynin üst merkezlerinde bilinçli olarak algılanması ve sonradan “hoş olmayan bir anı” olarak hatırlanma olasılığı oldukça düşüktür.

İLK İLİŞKİDE MUTLAKA KANAMA OLUR MU? :

İlk cinsel ilişkide kanamanın olmaması, kültürümüzde ve diğer bazı kültürlerde kadının bakire olmadığının bir kanıtı olarak kabul edilmektedir. Bu çok büyük bir yanlıştır, zira her kadının anatomik yapısı birbirinden farklıdır. Kızlık zarı bazı kadınlarda o kadar esnektir ki, penis içeriye girdiğinde özelliklede vajina giriş bölgesi yeterince ıslanmış ve kayganlaşmışsa kızlık zarı yırtılmadan kalır. Bu durumda 100 kızdan birinde rastlanabilir. Bazı kadınlarda da kızlık zarının damarlanması zayıf olduğundan zar yırtılmasına rağmen kanama gerçekleşmeyebilir.

KIZLIK ZARININ KALIN OLMASI İLİŞKİYE ENGEL MİDİR? :

Bazı durumlarda ilk cinsel birleşme birinci denemede ve sonraki birkaç denemede gerçekleşmeyebilir. Bunu en sık görülen nedeni sanıldığı gibi kızlık zarının kalın olması değildir. En sık görülen neden, genç kadının kendisini cinsel ilişkiye hazır hissetmemesidir. Bu durumda kadın kendini gevşetmeyecek, vajinanın girişinde yer alan güçlü kaslar kasılı kalacak ve vajina giriş bölgesinde yeterince ıslanma ve kayganlaşma olmayacağından penisin vajinanın girişinde yer alan kas ve kızlık zarı engelini aşması zor olacaktır. Pek az da olsa diğer bir neden de kızlık zarının gerçekten kalın olmasıdır. Jinekoloji kliniğine “ilk ilişkiyi başaramama” sebebiyle başvuran kadınların bir kısmının özgeçmişinde arka arkaya yapılan ilişki girişimleri sonuçsuz kalmıştır ve muayenesinde de gerçekten de kızlık zarı kalındır. Bu durumlarda bazen cerrahi müdahale ile kızlık zarının doktor tarafından küçük bir operasyonla açılması gerekebilir.

ZARIN YIRTILMASINA BAĞLI OLAN KANAMA SÜRESİ :

Kızlık zarının yırtılması esnasında yırtık bazen kızlık zarından vajinaya doğru genişleyebilir. “Deflorasyon” (kızlık zarının yırtılması) kanaması olarak adlandırılan bu durum genellikle ön sevişmenin yetersiz olmasına rağmen yapılan girişimden kaynaklanmaktadır. Çoğu durumda erkek, kadının ağrı duymasına duyarsız bir şekilde girişimi sürdürmüş ve yırtık olması gerekenden daha büyük olmuştur. Normalde kızlık zarı bozulduğunda kanama en geç yarım saatte durur. Geniş bir yırtık oluştuğunda ise ya hemen başlayan şiddetli bir kanama ya da ilişki bitmesine rağmen uzun bir süre devam eden kanamalarda söz konusudur. Yapılan jinekolojik muayenede yırtığın yeri tespit edildikten sonra sınırlı uyuşturma ya da geniş yırtıklarda genel anesteziyle yırtık onarılarak kanama durdurulur. Anlaşılacağı üzere, tamamen doğal bir olay olması gereken “ilk gece” bazı durumlarda aynı gece ya da takip eden günlerde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’na başvurulmasını gerektirebilmektedir.

Kalın kızlık zarı gibi, çiftlerin elinde olmayan nedenlere bağlı normal dışı durumlar için erkeğin ve kadının yapabileceği bir şey elbette ki yoktur.

İLK GECE ERKEĞE DÜŞEN GÖREVLER :

Başarılı bir ilk gece için kadının yapması gereken; eşine hazır olduğu ya da hazır olmadığı mesajını net olarak verebilmesi, ön sevişme aşamasının kontrolünü kendi eline almasıdır. Erkek de kontrolü kadına bırakmada gönüllü olmalıdır.

Erkek ise kadının kendisinden farklı doğasını kabul etmeli, bir kadının cinsel ilişkiye hazır olmasının erkekten daha uzun sürdüğü gerçeğini göz önünde bulundurmalıdır.

Daha sonraki ilişkilerinin aynısı olabilecek ilk ilişkide erkek, kadının gevşemesi ve rahatlaması için elinden geleni yapmalı ve çok sabırlı olmalıdır.

Kadının ileri cinsel hayatını da göz önünde bulundurarak erkek ilk ilişkide aşırı zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır.

Bunu erkek içinde son derece gerginlik yaratan bir durum olduğu göz önüne alınmalıdır.

Kadının ilk cinsel deneyiminde erkeğin üzerinde düşen görev fazla olacağından, onda da gerginlik ve korku olması normaldir. Erkekler bunun için cinsel ilişkiden sonra “nasıldım ama?” yolunda konuşmalar yapabilir. Ancak kadının ruh halini göz önüne alarak bundan kaçınıp “nasıl hissediyorsun?” şeklinde sorması daha uygun olacaktır.

110 comments to İlk Gece Nasıl Olur – İlk Gece Yapılması Gerekenler

 • sinem ongur

  merhaba ben evlenelı 5 ay oldu ama eşimle ilişkiye hala gıremedım ve cok korkuyorum bacalklarım cok kasılıyor yapamıyorum ne yapmalıyım bana bır akıl verın

 • öykü

  merhaba bendede ayni sorun 3 aydirki evlyim kizligim gitti ama iliskiye tam olarak giremiyorum önerileriniz varsa lütfen yardimci olsun

 • semra

  öykü hanım ilşkiye girerken kendinizi rahat bırakın erkeğin penisi içeri girdikten sonra kasılmayın hamile kalmak istemiyorsan önleminial önce erkeğinkini ağzına al ıslandıktan sonra vajinaya al ağrı hissetmezsin iyi günler

 • gamze güler

  öykü hanım ne yapmam lazım akıl verin bana sevgilim ilişkiye girmek istiyor ama ben çk korkuyorum 22 yaşındayım sevgilim 26 yaşında ne yapmam lazım.

 • merve altın

  öykü hanım ilk gece kızlık zarı bozuldu ama 1.5 ay oldu hala ilişkiye giremedik.korkumu yenemiyorum bacaklarım titremeye başlıyor.kasılıyorum ne yapmam lazım nasıl yenebilirim bunu,ve bununla beraber cinsel isteksizlikte var.

 • esma

  benımde kızlık zarım bozulmasına ragmen ılıskıye gırmeye calıstıgımızda korkuyorum ve butun vıcudum kasılıyor korkumu nasıl yenebılırım ne yapmam lazım yardımcıolun

 • ercan ordu 52

  Benimde sevgilimle ili§kiye girmeye korkuyorum

 • ayca karadaglar

  arkadaslar bu dunyanin en iyrenc seyi. ben kizlarin bir seyini anlamiyorum. neden sevgili olurken yapmak istiyosunuz ki, evlenmeyi bekleyemezmisiniz????????????

 • Melek

  Slm kizlar ben melek, 2 ay sonra dügünüm var
  ve ilk geceden cok korkuyorum.. Sizce bi doktora gitsem mi ki?
  Arkadaslarim diyor 1 ay kalasi birleşin ki gerdek gecesi kolay gecsin..
  Biz nikahliyiz ama bana göre dügün olmadan olmaz..
  Ne yapmam gerekiyor?

 • selin

  merhaba bende 20 gündür evliyim fakat eşimle ilişkiye giremiyorum kendimi çok kasıyorum ve korkuyorum ne yapmam lazım bana yardımcı olurmusunuz.?

Yorum Yazabilirsiniz