Yaprak Biti İlacı – Doğal Yöntemle Kurtulma Mücadele

Yaprak Biti ve Pirecek Doğal İlaç – Ev Yapımı İlaç

Yaprak Biti – Pirecik: Vücutları oval ve yumuşak olup, 1,5 ile 3 mm. boylarında yeşil, sarı , siyah renkte minik zararlılardır. Ergin ve nimfleri bitkilerin taze sürgün, yaprak ve yaprak altlarında toplu halda bulunur. Bitki özsuyunu emerek beslenir ve bitkinin güçsüzleşmesine, yaprakların kurumasına ve ölmesine neden olur. Aşağıdaki basit yöntemle bu zararlılardan kurtulmanız mümkündür.

Doğal İlaç İçin Gerekli Malzemeler :
1 tatlı kaşığı doğal sıvı bulaşık sabunu (detarjanı)
2 tatlı kaşığı sıvı yağ (ayçiçek yağı, Mısırözü yağı)
2.5 litre su

Hazırlama Şekli:
Sabun, yağ ve suyu bir kapta iyice karıştırılır ve pompa tipi sprey şişeye yarısına kadar doldurulur. İyice çalkaladıktan sonra kalan karışım sprey şişesine ilave edilir ve tekrar çalkalanır. Yaprak bitlerini kontrol altına alıncaya kadar haftada bir defa ve her yağmur yağdıktan sonra, zarar gören bitkilere bu sprey karışımından bol bol püskürtün.

3 comments to Yaprak Biti İlacı – Doğal Yöntemle Kurtulma Mücadele

  • grbz

    bence bunlarla hiç ugraşmayın çiceklerin diblerine sarımsak ekin ve sarımsagı dograyıp serpiştirin

  • Murat

    Sıvı sabun yağ karışımını denedim bitler öldü ama yapraklar kurumaya başladı çiçeklerde öldü kesinlikle bu yöntemi kullanmayın 3- 5 lira verip kimyasal ilaç almadığıma halen pişmanım bu yazıyı yazan ve yayınlayana da çok kızıyorum.

    • Doğal sıvı sabun ve yağ bitkilere zarar vermez. Sabun ve yağ zaten bitkilerden yapılıyor. Bitkinizin ölmesi, bitlerin bitkiyi kurutmasından kaynaklanıyor. Çok fazla bitlenmeden ve çok uzun süre bitli kalmasına izin vermeden bu işlemi uygulasaydınız bitkinizi kurtarabilirdiniz.

Yorum Yazabilirsiniz